Piegowaci bohaterowie

2012-03-01
LS
Nie wiadomo dlaczego wiele osób obdarzonych piegami nie lubi swoich piegowatych nosów i policzków, a przecież mamy tyle przykładów wyjątkowych, wspaniałych piegowatych bohaterów w dziecięcej literaturze.
Razem przypomnijmy sobie te najbardziej znane postaci.

Pippi Pończoszarka czyli Pippi Langstrump – bohaterka książek szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Pippi to niezwykła, dziesięcioletnia dziewczynka z włosami w kolorze marchewki i mnóstwem piegów. Chociaż nie umie tabliczki mnożenia jest bardzo rezolutna i samodzielna, ma bujną wyobraźnię i ogromną siłę. O przygodach Pippi nakręcono film fabularny, serial telewizyjny i rysunkowy. Pippi jest postacią tak barwną, że jest też często bohaterką spektakli teatralnych wystawianych dla dzieci.

Pan Kleks – ekscentryczny nauczyciel z bajkowych opowieści Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa” i „Tryumf Pana Kleksa”. Pan Kleks uwielbiał piegi, nosił je w tabakierce i codziennie rano nakładał świeże piegi na swoją twarz. Uważał, że piegi świetnie wpływają na pracę mózgu i chronią przed katarem.
Zobacz quizy o Panu Kleksie:
Akademia Pana Kleksa 1 Akademia Pana Kleksa 2

Ania Shirley czyli Ania z Zielonego Wzgórza bohaterka powieści kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. Ania jest niezwykłą dziewczynką, o kasztanowych włosach i jasnej twarzy pokrytej piegami. Od 1908 roku, kiedy po raz pierwszy wydano książkę z jej przygodami, jest uwielbiana przez kolejne pokolenia dziewcząt. Kochamy ją za jej wyobraźnię, która pozwalała najprostsze czynności zamienić w niezwykłe wydarzenia, za otwartość wobec ludzi i pogodę ducha.

Marek Piegus bohater książek Edmunda Niziurskiego „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” jest wyjątkowym pechowcem, Właściwie każda rzecz jaką próbuje zrobić natychmiast się komplikuje i fatalnie kończy. Dzięki temu jednak uczestniczy w niezwykłych, zabawnych zdarzeniach, o których świetnie się czyta.

Tomek Sawyer, którego losy poznajemy w książce Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera” to jedna z najbarwniejszych postaci w dziecięcej literaturze. Ten piegowaty chłopiec o kręconych włosach nie należał do grzecznych dzieci. Nie potrafił usiedzieć spokojnie na miejscu i miał głowę pełną zwariowanych pomysłów przez co często popadał w tarapaty. Nie jest jednak typem gburowatego łobuziaka. To szczery, koleżeński chłopiec, o otwartym, bystrym umyśle.

Ron Weasley, najlepszy przyjaciel Harrego Pottera, głównego bohatera cyklu książek autorstwa J.K. Rowling. Ron należy do licznej rodziny Weasley’ów, w której rude włosy i piegi to znak rozpoznawczy. W tej rodzinie, pomimo wielu kłótni i niesnasek jest wiele ciepła i wzajemnego szacunku.
Zobacz także:
Krzyżówki o "Harrym Potterze" Quizy o "Harrym Potterze"